wtorek, 27 września 2011

KnowladgeBlackBelt


O knowledgeblackbelt.com dowiedziałem się z wpisu Jacka Laskowskiego na jego blogu. Zaciekawiony zarejestrowałem się - było to, jak mi przypominają na moim profilu, miesiąc i 10 dni temu. Tak zacząłem przygodę z tym serwisem, wtedy jeszcze nazywał się BlackBeltFactory. Dziś udało mi się zdobyć pomarańczowy pas, co otwiera mi drogę do wielu egzaminów i aktywniejszego uczestniczenia we współtworzeniu społeczności. Z tej okazji chcę się podzielić informacjami na temat tego fajnego przedsięwzięcia.

sobota, 24 września 2011

AndroidPlay - część 2: Hello Android!

Pierwszym programem w książkach czy kursach jest program Hello world, tak też będzie w przypadku tego kursu - napiszemy prostą aplikację, która wypisze na ekranie napis "Hello Android!". Do dzieła!

Tworzymy projekt.
  1. W menu Eclipse wybieramy File > New > Project...
  2. Na liście przechodzimy do folderu Android i wybieramy Android Project.
  3. Uzupełniamy odpowiednie pola: 
  4. Build Target to wersja platformy Android pod którą będzie kompilowany projekt. Musi być mniejsza lub równa wersji platformy używanej przez nasze urządzenie lub AVD (Android Virtual Device).

piątek, 23 września 2011

AndroidPlay - część 1: Podstawy systemu Android

W tej części kursu zobaczymy, co tam ten zielony robocik ma pod maską. Pisząc oprogramowanie na daną platformę warto znać podstawy jej zachowania. Zawarta tutaj wiedza, to totalne streszczenie, dlatego jeżeli chcesz wiedzieć więcej musisz zaglądnąć np. do dobrej książki, albo na stronę developer.android.com.

czwartek, 22 września 2011

AndroidPlay - część 0: Przygotowanie środowiska Eclipse

Wybieramy środowisko Eclipse, bo myślę, że ma największe wsparcie ze strony twórców Androida, którzy trzymają pieczę nad swoją wtyczką do niego. Rozpoczęcie pracy z Androidem jest bardzo przyjemne i proste, potrzebujemy:
  • środowiska programistycznego Eclipse (zaleca się używanie wersji Classic, for Java Developers lub for Java EE Developers) - pobierz.
  • zainstalowanego JDK.
  • android SDK odpowiedniego dla naszego systemu - pobierz.
  • pluginu ADT (Android Development Tools) w Eclipse (instalacja z poziomu Eclipse)

wtorek, 20 września 2011

Tydzień pod znakiem Androida

Kilka dni temu skończyłem prace nad projektem JAutomaton, pisałem tam w odpowiedzi na komentarz Seba, że czas wziąć się za coś nowego. Niedawno kupiłem sobie HTC Wildfire S, co skłoniło mnie to do zainteresowania się platformą Android. W końcu fajnie by było zaprogramować sobie coś na swój telefon, mam rację?

czwartek, 15 września 2011

Zabawa z Java Web Start

Krótko o Java Web Start.

Oprogramowanie Java Web Start pozwala użytkownikom uruchamiać aplikację bez jej instalacji, wystarczy jedno kliknięcie w link na stronie internetowej, który prowadzi do pliku Java Network Lunch Protocol (JNLP). Lub uruchomienie ściągniętego pliku JNLP. Przykład można zobaczyć np. w moim wpisie dotyczącym programu JAutomaton. Będę się w tym wpisie na nim opierał. Od wersji Java 2 Platform, Standard Edition 1.4.2, Java Web Start jest zainstalowane jako część Java Runtime Environment (JRE).

wtorek, 13 września 2011

JAutomaton uważam za ukończony


Tak to już jest z projektami, że stale pojawiają się rzeczy, które można by inaczej, lepiej... można by dodać to, albo jeszcze to. Sęk w tym, że trzeba wiedzieć kiedy skończyć. Myślę, że osiągnąłem ten etap. Ten wpis będzie traktował luźno o projekcie JAutomaton.

niedziela, 11 września 2011

Prosty edytor z kolorowaniem składni

Słowem wstępu.

Prace nad projektem JAutomaton trwają, raczej to już końcówka. Program ten ma za zadanie wykonywanie zdefiniowanych za pomocą słów kluczowych sekwencji poleceń typu: klikanie, poruszanie myszą i wciskanie klawiszy. Zachciało mi się dodać kolorowanie składni, w związku z tym, pomyślałem, że przedstawię swoje rozwiązanie tego problemu. Może komuś pomoże, albo podsunie jakiś pomysł. Tekst kierowany do początkujących, ale z podstawową znajomością Javy. Tekst podczas pisania strasznie się rozrósł.